Panensky čistý kokosový olej má neskutečně široké využití. Můžete jej využít jako potravinu, ale stejně dobře lze použít v péči o tělo a vlasy. A to, co mě baví na kokosovém oleji je, že vám stačí jedno balení a můžete ho použít ráno v koupelně při péči o tělo a večer např. při přípravě salátu.
Pojďme se tedy podívat na pět způsobů použití kokosového oleje:
Obsah článku
Kokosový olej a jeho účinky
Redukce váhy
Tento olej je doporučován i výživovými poradci a jedná se o olej, který má delší dobu trávení, takže energie se do vašeho těla uvolňuje postupně. A hlavní výhoda tohoto tuku je, že se neusazuje v těle, protože se rozkládá na glukózu a neobsahuje žádný cholesterol. Pokud proděláváte redukční dietu, tak doporučujeme pár lžiček oleje namísto hlavního jídla – navozuje totiž pocit sytosti. Ale pozor vše dělejte raději na doporučení poradce nebo pod jeho kontrolou.
Kokosový olej napomáhá odbourat břišní tuk, který je velmi nebezpečný a zároveň kokosový olej napomáhá předcházet cukrovce. Podporuje tvorbu hormonů štítné žlázy a tím vlastně podporuje tvorbu nových buněk, tudíž regeneruje organismus.
Fitlio tip – možná jste to nevěděli, ale složení kokosového oleje obchází klasické metabolické dráhy. Takže pokud vás honí mlsná, takzvaný vlčí hlad, tak potom zkuste pár lžiček kokosového oleje. Tělu dodáte energii a přitom mnohem méně kalorií, než kdybyste si dali něco sladkého např. čokoládu (jen 370 kJ/10 g).
Proti kvasinkám a bakteriím
Jelikož je olej složený z mastných nenasycených kyselin, které obsahují velké množství antioxidantů, tak je schopen narušit lipidové membrány bakterií, kvasinek a i virů. Působí jako přírodní antibiotikum.
Pokud vás trápí kandidózy, tak také zkuste kokosový olej. Denně promažte nakažené místo olejem a uvidíte, jak opravdu napomáhá uzdravení.
Pokud chcete zkusit jeho působení jako antibiotika, tak ho vyzkoušejte např. při bolestech v krku nebo když jste nachlazeni a máte kašel – přidejte jednu lžičku do čaje. Ptáte se v čem spočívá antibiotický účinek? Je to ve složení:
- kyselina laurová – způsobuje antivirový efekt
- kyselina kaprinová – vysoce účinná látka proti kvasinkám
- kyselina kaprylová
- kyselina myristová
Kokosový olej na zuby
Pokud budete kokosový olej používat pravidelně, tak budete předcházet zánětům dásní, aftům i zánětu zubů. Má totiž, jak jsme již zmínili, antibakteriální a dezinfekční účinky.
Již od starověku se používaly nejrůznější sole či oleje na čištění zubů. Můžete vyzkoušet buď kloktání a převalování oleje v ústech po dobu 20 minut denně a nebo čištění zubů na místo klasické zubní pasty. Ztuhlý olej naneste na zubní kartáček nebo na hadřík a jemně čistěte zuby. Uvidíte, že za několik týdnů budou vaše zuby výrazně bělejší.
Kokosový olej pro krásné vlasy
Pokud vás trápí roztřepené konečky vlasů, tak postačí malá lžička oleje, kterou rozetřete právě do konečků vlasů a tím se zregenerují. Výborné jsou i kokosové zábaly na vlasy.
Jeden snadný tip na péči o vlasy s kokosovým olejem – 3 lžíce oleje vmasírujte do vlasů (můžete i do pokožky hlavy) a poté si hlavu zabalte do ručníku, který můžete zároveň ještě ohřát fénem, aby se otevřely folykuly. Tento zábal nechte působit alespoň 30 minut. Poté vlasy důkladně umyjte.
Kokosový olej na pleť
Nejenže krásně voní, ale zároveň nám chrání pokožku před volnými radikály. Pomáhá nám s hojením jizev, lupénky, ekzémy a např. ho můžete používat i jako přírodní repelent a antihistaminikum při bodnutí hmyzem. Kokosový olej je možné používat i jako odličovací prostředek.
Olejíček můžete používat i k masáži miminek a malých dětí. Je to úžasný pomocník v anti-agingu.
Děkuji za radu . Vyzkouším na dásně to jsem neznala. Na plet je vynikající.