Jak se stravovat, abych měla krásnou pleť

Kdo by netoužil mít nádhernou a dokonalou pleť. A čím máme větší číslo na narozeninovém dortu, tak tím je to těžší. Ale věděli jste, že jsou potraviny, které chutnají a zároveň nám pomůžou bojovat s gravitací i věkem? Jelikož je každá pleť jedinečná, tak neexistuje jeden všelék. Ale poradíme vám podle typů pleti a možná si vyberete.

Všeobecně můžete předcházet problémům s pletí, pokud jí budete pravidelně před spánkem odličovat. Každá kosmetička vám řekne, že to je největší hřích, kterého se dopouštíme. A přiznejme si to, každá z nás to někdy udělala,  ano šly jsme spát nalíčené.

A rady typu předcházejte stresu, mějte dostatek spánku, se krásně čtou i poslouchají, ale skutečnost je vždy bohužel jiná.

Vitamíny a minerály

Všeobecně platí, že jsou pro pleť prospěšné tyto vitaminy:

 • vitamín A (meruňky, mrkev, játra, máslo, mléko, žloutek, rybí tuk)
 • vitamín B (droždí, ovesné vločky, luštěniny)
 • vitamín C
 • a minerály zinek (semínka, listová zelenina, maso) a selen (ořechy, maso, ryby)

Citlivá pleť

Jedná se o pleť, která potřebuje zklidnit, zchladit a zmírnit reakce začervenání. Pokud  máte citlivou pleť, tak můžete mít sklony ke tvorbě znamének, spálení od slunce, k vráskám, ekzémy či dokonce lupénky.

Jestliže máte citlivou pleť, tak se raději vyhněte ostrým jídlům a přemíře alkoholu. Naopak věnujte pozornost pokrmům např. z tvarohu, mléka, ale třeba i zmrzlina vám udělá podle čínské medicíny dobře.

Pokud vybíráte nový krém, tak věnujte pozornost výrobkům, které obsahují látky pro obnovu svrchní části pokožky, aby udržovaly optimální obsah vody a tuku. Jsou to třeba výtažky z lékořice. Ta má vysoké antibakteriální účinky, dále potom panthenol, bisabol nebo i olej z měsíčku lékařského.

TIP: Co dělat, když vaše tělo zadržuje vodu

A užitečné rady

 • na líčení vždy raději používejte hypoalergenní výrobky
 • používejte vysoký ochranný faktor
 • v zimě si kryjte tvář před mrazem
 • vyhýbejte se kouření, i pasivnímu

Mastná pleť

Pleť s přemírou tuku má sklony k akné a vadí jí vlhké a studené podnebí. Bohužel tato pleť v sobě velmi dobře zadržuje nečistoty. Již jeden den nečištění či zanedbání péče je velmi znát a může vám připravit několik nehezkých okamžiků.

Snažte se vyhnout tučným jídlům, jezte opravdu zdravě a lehce. Bohužel chutě na sladké si také raději nechte zajít. Raději si jděte několikrát do týdne protáhnout tělo, abyste dostatečně okysličovali a čistili tělo. Tím se budou nečistoty vyplavovat snadněji. Určitě zapojte do svého života i několikrát do roka detoxikační kůry. K čištění obličeje používejte přípravky s kyselinou salyciovou.

A nebuďte smutné. Vaše výhoda je, že čím bude pleť starší, tak tím mazu ubývá a hlavně nemáte sklony ke tvorbě vrásek.

A užitečné rady

 • pokud si myslíte, že mastnou plet vysušíte toniky s alkoholem, tak pozor! Nevysoušet.
 • zkuste pojídat zázvor, kukuřici nebo kořenovou zeleninu. Tyto zeleniny organismus vysoušejí.

Suchá pleť

Pokud máte suchou pleť, tak jste si určitě všimla, že jste citlivá na chladné či větrné počasí. Máte často pocit, že je vaše pleť napnutá a to především vždy, když si jí omyje vodou? V tom je jeden z problémů. Suchou pleť nikdy nemyjte pouze vodou a mýdlem. Vždy k tomu využívejte speciální pleťové vody nebo micerální vody.

Pokud si rády užíváte vanu plnou horké vody, tak rovněž pozor. Raději přidejte do koupele vždy nějaký olejíček, pro zjemnění a proti vysoušení pokožky a nikdy se nemyjte příliš horkou vodou. Nezapomeňte tělo promazat, při koupi kosmetických výrobků se soustřeďte na výrobky s obsahem vitamínů A, E, zinek nebo s pupalkovým olejem. Pochopitelně nezapomínejte na vitamíny i ve stravě.

A užitečné rady

 • pokud vaše ruce trpí především v zimě, tak jim dopřávejte 20 minutovou koupel v teplém oleji
 • dopřávejte si ryby, jsou pro vás přínosem v podobě omega 3 a omega 6 mastných kyselin
 • vyhněte se kyselinotvorným potravinám, které vás více vysoušejí (např. jehněčí maso nebo sýry)

Pokud si ani nyní nevíte rady se svojí pletí, tak zkuste kontaktovat výživového poradce, který vám určitě pomůže sestavit správný jídelníček pro vaši krásnou a zdravou pleť.

Podobné články:

Napsat komentář