Strava před cvičením. Jak na to.

Strava před cvičením je důležitá – pokud se rozhodnete brát svoje oblíbené lekce cvičení opravdu vážně, tak byste se měli zamyslet i nad jídlem, které budete těsně před lekcí konzumovat. Rozhodně složení stravy nepodceňujte.

Jídlo by mělo fungovat jako palivo pro svaly, nemělo by zatěžovat trávicí trakt, ale také by mělo zasytit a v neposlední řadě dobře chutnat. Nikdy nezapomínejte na kvalitní stravu, pití a hlavně dostatek odpočinku.

Strava Strava před cvičením nebo tréninkem by měla odpovídat zvolenému druhu zátěže.

Pokud převažuje aerobní aktivita

Tato aktivita je asi nejznámější a nejrozšířenější. Stručně řečeno sem např. patří běh, jízda na kole a veškeré skupinové aerobic cviky. Organismus při této aktivity zpracovává větší množství sacharidů a méně bílkovin.

  • během dne jezte  ovesné vločky, rýži i celozrnné těstoviny
  • pokud se chystáte běhat, tak dvě až tři hodiny před vyběhnutí nic těžkého nejezte, spíš pouze banán

Pilates, jóga

Při tomto druhu cvičení nespálíte až tak velké množství energie, aby bylo nutné zvyšovat vaší dávku energie ve stravě. Stačí, pokud se vyhnete těžkým jídlům, neboť pozice při tomto druhu cvičení častěji zaměstnávají mačkaní žaludku :).

Posilovna

Ve většině případů posilovnu navštěvujete kvůli zpevnění a vyrýsování postavy. Proto si dejte před návštěvou fitka záležet, aby vaše svačina či oběd obsahovat dostatek sacharidů a bílkovin. Ale nikdy nezapomínejte na doplnění energie těsně po skočení posilování, tudíž doplňte sacharidy. Fitness trenéři to často nazývají sacharidové okénko.

Asi není nutné dodávat, že pokud i při zdravém životním stylu nemůžete odolat smaženým jídlům, tak se jim rozhodně vyhněte, alespoň před vaší každou lekcí.

Nikdy před cvičením nejezte

  • majonézové saláty
  • bílé pečivo – mají vliv na hladinu cukru v krvi a po jejich konzumaci bude hladina vaší energie na nule
  • čokoládové tyčinky či jiné sušenky
  • smažené sýry, hranolky, burgry
  • přílišné pití nasycených vod
  • jídla, která způsobují plynatost. Což jsou např. jídla, která obsahují větší množství vlákniny
  • ani s ovocem to nepřehánějte, obsahuje jednoduché cukry, které vám zajistí dlouhý přísun energie pro vaší aktivitu. Naopak vedou k dřívější únavě. Ale zase lepší banán, něž buchty nebo koblihy.
  • přemíra arašídového másla. Proč se o tom zmiňujeme? Hodně sportovců dává tomuto máslu přednost, ale i přemíra tohoto tuku způsobí únavu a nechuť cvičit

Nemusíte se bát, když si dáte před cvičením šálek kvalitní kávy. Má velice povzbuzující účinky pro organismus. Nebo pokud nefandíte pití kávy, tak zkuste celý den popíjet zelené čaje, které rovněž nabudí organismus a jsou tělu prospěšné.

A pokud by vás zajímaly účinky chlorelly se zelenou kávou, tak se k nám určitě vraťte zase zítra :)

Podobné články:

Napsat komentář