Paleo dieta – vše, co jste chtěli vědět

Nejrůznějších druhů diet není asi nikdy dost a proto vám dnes přinášíme další z nich. Paleo dieta nebo také paleotická dieta či chcete-li dieta inspirované dobou kamennou.

Propagátoři této stravy vám slibují dlouhověkost a pevné zdraví. Pokud se rozhodne stravovat paleoticky, což znamená, že se budete vyhýbat produktům zemědělství, neboť princip paleo spočívá v předpokladu, že člověk v té době byl pouze lovec, tudíž se živil lovem a sběrem bobulí. Zastánci tohoto stravovacího režimu předpokládají, že lidské trávení není ještě evolučně přizpůsobené na produkty zemědělství (obilí a mléčné výrobky).

Co musíte úplně vyřadit z paleo jídelníčku

  • Luštěniny
  • Pěčivo
  • Mléko  a mléčné produkty
  • Vejce

Co je doporučováno při paleo dietě

  • Masa
  • Ryby
  • Zelenina
  • Ovoce
  • Houby
  • Vejce

Pokud se ptáte, jak to vypadá s příjmem sacharidů, tak v tomto stravovacím režimu energie ze sacharidů nahrazujeme příjmem tuků a bílkovin.

Pozitivum paleo diety

Pozitivní zdravotní účinky můžete očekávat téměř ihned. Zastánci paleo stravování uvádějí, že se můžete zbavit alergií, kožních onemocnění, zlepší se i pleť. Díky vynechání příjmu sacharidů můžete vylepšit i vaše krevní testy ohledně hladiny cukru v krvi. Pokud se budete stravovat podle doporučení, tak se budete cítit plni energie a především ve vaší energii nebudou žádné kolísavé změny. Kvalitnější prý bude i váš spánek. V důsledku lepšího fungování hormonů se také zbavíte usazených tuků na problematických místech – tady přichází slibované hubnutí.

Život bez cukru?

Vůbec se nemusíte obávat, že stravování v paleo podmínkách vám již nikdy neumožní nic sladkého k mlsání.

Sladkostí se nemusíte vzdávat. Existuje spousta chutných paleo dezertů bez použití mouky a cukru. Místo klasické mouky můžete použít mandlovou, kokosovou nebo třeba lněnou mouku. Místo cukru se dá sladit kokosovým cukrem, medem nebo sirupem z agáve. Dalo by se říci, že k paleo dezertům patří veškeré raw zákusky a pamlsky.

Recept  na lahodný dortík s banány

Spodek korpusu:

3/4 hrnku oříšků, 3/4 hrnku strouhaného kokosu, 2 lžíce kakaového prášku, 2 lžíce medu nebo agáve, 2 lžíce hrozinek nebo datlí. Vše rozmixovat, až se to bude lepit a poté dát do formy a upracovat základ. Nahoru dáme banán nakrájený na kolečka.

Střední vrstva

3/4 hrnku kešu oříšků, 1 hrnek strouhaného kokosu, 3 lžíce kokosového oleje, 2 lžíce medu nebo agáve. Vše rozmixovat na hustší hmotu a nalít na na banány v první vrstvě.

Horni vrstva

3 lžíce kokosového oleje, 2 lžíce medu nebo agáve, 2 lžíce kakaového prášku. Vše zamíchat, potřít, posypat strouhaným kokosem a dát do lednice. Dezert nakonec ozdobíte dle paleo chuti.

TIP: Pokud chcete jíst paleo, najdete v eshopech spousty knih a kuchařek na toto téma. Stačí si vybrat podle ceny nebo zaměření.

Podobné články:

Napsat komentář