Olej z ostropestřce mariánského (Sylibum marianum) znali již v antickém Řecku a Římě a používali ho především k léčbě onemocnění jater. Mezi léčivé účinky této rostliny patří schopnost posilovat játra, jeden z nejdůležitějších orgánů lidského těla.
Játra zpracovávají živiny včetně tuků a dalších součástí potravy. Tento orgán nám v těle neutralizuje a detoxikuje četné látky a to například léky, drogy, chemické příměsi potravy a alkohol.
Olej z ostropestřce mariánského
Ostropestřec mariánský je velmi silný antioxidant a složky tohoto oleje, který je lisovaný za studena, jsou silnější, než vitamín C a E, pokud hovoříme o prevenci poškození buněk. Podporuje tvorbu nových zdravých jaterních buněk, které postupně nahrazují buňky staré a poškozené. Zmírňuje rovněž celou řadu závažných jaterních onemocnění, včetně virových infekcí a cirhózy.
Ostropestřec je při problémech s játry tak účinný, že se v některých zemích podává v injekční formě na odděleních intenzívní péče při otravě jedovatými houbami, které ničí jaterní tkáň. Může být také prospěšný při ochraně jater alkoholiků, protože nadměrný konzum alkoholu vyčerpává glutation.
TIP: Jasmínový olej – tajemství krásných vlasů
Účinky ostropestřce mariánského
- Očistná kůra s ostropestřcem pomáhá s regenerací jaterních buněk a současně čistí játra od jedů a toxických látek, které se nám v játrech usadily. Proto tuto kůru doprovází též pocení díky uvolněným toxinům.
- Pomáhá tělu v procesu zbavování nahromaděných éček
- Účinnou látkou je silymarin a jeho blahodárný vliv na naše tělo potvrdilo již mnoho vědeckých studií. Proto je užívání ostropestřce velice přínosné a přitom pro naše tělo nijak zatěžující.
- Sylimarin působí na zlepšení metabolismu jaterní buňky, stabilizuje její buněčné membrány, podporuje regeneraci jaterní tkáně a je výrazným antioxidantem, odstraňuje nebezpečné látky – volné radikály.
- Jelikož konzumace Ostropestřece mariánského může lehce způsobit vyšší krevní tlak a proto se nedoporučuje těhotným ženám a lidem s kardivaskulárním onemocněním.
- Olej z ostropestřce mariánského rovněž obsahuje kyselinu linolovou a velké množství vitamínu E, tudiž dochází ke zlepšení elasticity cév.
- Olej může být prospěšný i u endometriózy, nejčastější příčině ženské neplodnosti, protože pomáhá játrům zpracovávat hormon estrogen, jehož vysoká hladina zhoršuje bolesti a jiné příznaky tohoto onemocnění.
- Paradontóza a stomatita.
- U nemocných rakovinou snižuje ostropestřec možnosti lékového poškození jater chemoterapií. Bylina také zklidňuje záněty a může zpomalovat bujení kožních buněk při psoriáze (lupénce).
Tip pro přípravu čaje
Aby se semena ostropestřce správně vylouhovala, musí se nejdříve rozdrtit. Na přípravu léčivého čaje potřebujeme 1 čajovou lžičku rozdrcených semen, která se přelije cca ¼ l vařící vody a nechá 10 – 20 minut odstát, poté se semena scedí. Čaj z ostropestřce se pije horký po malých doušcích ráno na lačný žaludek, cca ½ hodiny před obědem a večer před spaním. Zkuste tento nápoj zařadit do svého jídelníčku, alespoň jednou týdně. Čaj koupíte i online.
Podobné články: