Strava podle ajurvédy – díl první

Ajurvéda znamená „moudrost života“ a člověka považuje za neoddělitelný a vzájemně propojený celek těla, ducha, mysli a životního stylu. Umění ájurvédy nám pomáhá rozumět našemu vlastnímu „já“ a učí nás, jak zůstat v harmonii se sebou samým i s ostatními. Jaká je Strava podle ajurvédy?

Podle ájurvédy existuje pět hlavních elementů – éter, vzduch, oheň, voda a země. Tyto elementy řídí vesmír a vše živé. U každého jedince se projevují ve formě tří základních energetických principů tzv. „dóši„- váta, pitta a kapha. Každý člověk se rodí s jedinečným poměrem těchto energií, které se podílejí na utváření jeho fyzické a psychické charakteristiky. V průběhu života se z různých příčin jejich poměrové zastoupení odchyluje od původního stavu, což se odráží na našem psychickém a zdravotním stavu. Myšlenky, pocity, strava, životní styl, prostředí, ve kterém se pohybujeme, to vše má vliv na rovnováhu těchto dóš – energetických principů.

Váta se svými elementy éterem a vzduchem řídí pohyb.
Pitta řídí princip přeměny a patří jí prvky oheň a voda.
Kapha poskytuje stabilitu, trvalost, a patří jí element vody a země.

Typy postavy podle ajurvédy

KAPHA – Lidé s přebytkem elementu Kapha mají sklony k obezitě, protože jejich problém spočívá v pomalejším metabolismu a hubne se jim velmi těžko.

  • Masivní, silná postava, fyzická síla a výdrž
  • Stálá energie
  • Klidná, uvolněná osobnost
  • Kůže bývá chladná, hladká, tlustá, bledá a často i mastná
  • Dobrá paměť, ale pomalé pochopení informací
  • Hluboký spánek
  • Sklon k obezitě
  • Pomalé trávení, mírný hlad

Kapha je nejpomalejší a nejstálejší ze všech dóš. Od dětství bývají Kaphy vyrovnané, klidné a shovívavé. Poruchy způsobené Kaphou se vyvíjejí dlouhodobě. Tito lidé si mohou být skoro jisti, že zůstanou zdraví do zralého, vysokého stáří.  V dospělosti se nerovnováha Kaphy „přemění“ ve veselého tlouštíka se silnou touhou po spánku. Pokud se pak Kapha dále vychyluje, tento veselý tlouštík se přeměňuje v tlouštíka tichého, který trpí obezitou, vysokým krevním tlakem, nadměrným ukládáním tekutin v těle, ucpanými cévami a srdečním selháním.

TIP: Širodhara – relaxace pomocí ajurvédy

Velkým strašákem může být pro tyto lidi i diabetes, který se pak dá zvládnout jen při dodržování určitých pravidel pro vyrovnání Kaphy. Pokud se začnete cítit nemocní z důvodů nerovnováhy Kaphy, obvykle budete mít rýmu nebo chřipku, nebo půjde o projev nemoci, kterou jste zjistili již dříve – alergie, obezita, astma aj.

Strava podle ajurvédy – na co si dávat pozor

Je důležité se nepřejídat.  Omezte sladkosti. Kapha je jediná dóša, ztotožňovaná se sladkou chutí. Proto Kaphy přibírají na váze mnohem snadněji než například Váty. Vždy si dávejte pozor na  sladké, dezerty, máslo a pšeničný chleb. Pokud trpíte alergiemi nebo častou rýmou, tak zkuste omezit příjem těchto pochutin. Vyměňte rafinovaný cukr za přírodní hnědý, nebo jako sladidlo používejte med. Mnoho cukru u Kaphy vyvolává často diabetes.

Udržujte si teplo a vyhýbejte se vlhku. Suché teplo na podbřišek, nebo pod záda je nejlepším prostředkem na zácpu, kterou Kaphy často trpí. Vždy dávej pozor na chladné prostřední, které vyvolává rýmu.

Pijte přes den dostatek teplé tekutiny, ale vždy s mírou. Kapha je totiž vlhká a nepotřebuje tolik tekutin, jako například Váta. Nadměrné množství tekutin se rádo ukládá v těle.

Cvičení velmi prospívá Kaphám. Pozdrav Slunci je pro Kaphy velmi prospěšný, protože protahuje celé tělo, vnitřní orgány a rozproudí energii v těle.

Pokud trpíte častými rýmami, tak zkuste očista nosu zvanou Néti – rozpusťte čtvrt čajové lžičky soli v půl šálku teplé vody. U umyvadla naberte do dlaně trochu slané vody, zacpěte si pravou nosní dírku a levou lehce vtáhněte vodu a pomalu zakloňte hlavu do zadu. Opakujte i s druhou nosní dírkou. Důležité je neinhalovat hluboce, protože se tak voda může dostat ke kořeni nosu, což není moc příjemné. Opakujte dvakrát až třikrát. Po té se vysmrkejte do kapesníku. Tato technika je účinnější po teplé koupeli, která změkčí sliznici.

Strava podle ajurvédy

Ayurvéda učí, že každá strava má svou vlastnost a chuť. A každá  chuť je dobrá pro vyrovnání jedné dóši, zatímco může uvést do nerovnováhy jinou dóšu. Správný výběr pokrmů a nápojů vám velmi výrazně pomůže k vyrovnání vašich dóš a jako zázrakem vás může zbavit spousty obtíží. Pokud jste typ Kapha – Pitta začněte se řídit radami pro Kaphu. Obě dóši se časem dostanou ke svým původním hodnotám.

Typy chutí, které vám prospívají – štiplavá, hořká, svíravá a tyto vlastnosti potravin – lehká, suchá a horká.

Typy chutí, které vám škodí – sladká, kyselá, slaná a tyto vlastnosti potravin – těžká, olejovitá, studená.

Vhodná strava

  • teplá, kořeněná jídla
  • polotučné teplé mléko na spaní, menší množství ghí
  • bílé drůbeží maso
  • fazole
  • zelenina
  • jablka, hrušky, brusinky, borůvky
  • ječmen, kukuřice, žito, pohanka, proso, basmati rýže
  • med

Dostatek pohybu a různorodá činnost spojená s relaxací pomáhají Kaphu zklidnit. Vyhýbat se mají dennímu spánku.

Podobné články:

Napsat komentář