Jak poznat ADHD

Jak poznat ADHD? Třeba si někdy říkáte, že vlastně ani nepoznáváte chování vašeho mrňouska, vždyť to není možné, aby takhle zlobil. Proč tak najednou, když byl vždycky hodný a v pohodě. Napadlo vás někdy, že do určité míry je možné jeho chování ovlivnit i stravou?

Propagátor alternativní medicíny Josef Jonáš je zastáncem toho, že tzv. hyperaktivita dětí ve větší míře může souviset se stravou, kterou dětem podáváme. Shoduje se, že většina těchto dětí je alergická na lepek a neumějí zpracovávat mléčný cukr neboli laktózu.

Většina populace, které se to týká, si na počátku myslí, že jejich děti jsou pouze velice zlobivé oproti jiným, ale fakta mluví jasně. 6 – 9 % všech školních dětí v současnosti trpí ADHD (zkratka amerického názvu psychiatrické diagnózy Attention Deficit Hyperaktivity Disorder, tj. syndromu poruchy pozornosti s hyperaktivitou, česky také specifické poruchy chování.). Projevy tohoto neurobiologického onemocnění poprvé vzbudily zájem lékařů na začátku 20. století. Od té doby řada vědních oborů (genetika, biochemie nebo zobrazovací metody) potvrdila, že základ poruchy je vrozený, ovšem nikoliv vždy zcela trvalý. To, že se ADHD projevuje i u vašeho dítěte, můžete zjistit celkem záhy a nemusíte čekat až na potvrzení od jeho třídní učitelky na základě výchovných poznámek.

Jak poznat ADHD

Příznaky nepozornosti:
Postižený jedinec
Příznaky hyperaktivity/impulzivity: Postižený jedinec
často není schopen věnovat pozornost detailům nebo z nedbalosti dělá chyby ve školních úlohách, v práci nebo při jiných činnostech, si často hraje s rukama nebo s nohama, nebo se vrtí na sedadle,
má potíže s udržením pozornosti během plnění úkolů nebo při hře, často odchází z místa ve třídě nebo za jiných okolností, při kterých se očekává sezení,
působí, jako by neposlouchal, přestože mluvíte přímo na něj, nadměrně běhá nebo leze do výšek bez ohledu na situaci (u dospívajících nebo dospělých to může být omezeno na subjektivní pocity neklidu, roztěkanosti),
často nedodržuje pokyny a nedokáže dokončit školní úlohy, domácí práce nebo úkoly na pracovišti (nikoliv však díky úmyslnému odporu nebo neschopnosti porozumět pokynům), má zpravidla potíže hrát si nebo se potichu zabývat volnočasovými aktivitami,
má zpravidla potíže s organizováním úkolů a činností, je jakoby v neustále pohybu nebo „poháněn motorem“,
se často straní, nebo se zdráhá zabývat úkoly, které vyžadují dlouhodobé duševní úsilí, často nadměrně mluví,
ztrácí věci, které jsou nezbytné pro úkoly nebo činnosti (např. hračky, zadání školních úloh, tužky, knihy nebo nástroje), vyhrkává odpovědi ještě před dokončením dotazu,
ztrácí snadno pozornost kvůli působení vnějších vlivů, mívá potíže s čekáním,
během denních činností často zapomíná. často přerušuje nebo vyrušuje druhé.

zdroj: ADHD.cz

Pokud se u dítěte projevilo nejméně 6 z uvedených příznaků nepozornosti, nebo 6 z uvedených příznaků hyperaktivity/impulzivity. Můžeme orientačně zatím bez lékařského potvrzení hovořit o ADHD.

Ale zpět k tématu, kterak strava může ovlivnit chování. Již zmiňovaný Josef Jonáš doporučuje tzv. „eleminační dietu„, která velmi rychle napomáhá k uklidnění hyperaktivity. Většina lékařů i zkušenosti rodičů se shodují, že hyperaktivitu vyvolávají i určité druhy potravin.

Cukr NE

V poslední době je veliký nárůst studií, které se věnují vlivu potravin na naše chování. Jedna z posledních poukazuje na vliv barviv v potravinách a to především na barvy červené a žluté, které jsou přidávány do jídel. Dále se zmiňují i o tom, že nedoporučují ani rafinované cukry. Přiklánějí se k potravinám bez éček.

Samozřejmě, že najdeme i odpůrce této teorie. Např. psycholožka Kateřina Thorová, která je specialistka na hyperaktivitu a dětský autismus, se domnívá, že strava neovlivňuje chování dětí s touto poruchou. Každý si musí učinit svůj vlastní názor na základě dané zkušenosti. My vám přinášíme možnou cestu pro vyzkoušení a případné zklidnění vašeho potomka.

S lepkem opatrně

Lepek jinak také gluten, je směs dvou bílkovin, gliadinu a gluteninu, které se nacházejí společně se škrobem v endospermu semen některých obilnin, především pšenice, žita a ječmene. V případě pšenice představuje dokonce až 80 % z bílkovinového obsahu. Samozřejmě, že nikdo nemůže zcela s jistotou říci, že lepek obsažený např. v pečivu, ublíží zrovna vašemu dítěti. Ale měli bychom dbát na vyvážený přísun této suroviny. A to především v sušenkách a jiných pochutinách, které jsou často dětem nabízeny.

Eliminační dieta

Nemusíte se bát, že by vašemu dítěti tato dieta nějakým způsobem uškodila. Pokud nepomůže, tak rozhodně neublíží. Ono by se dalo říci, že pokud hovoříme o stravování dětí, tak bychom měli být opravdu důslední a pozorní v sestavování a výběru jejich jídelníčků. Utváříme jim z větší části jeho celoživotní návyky a zlozvyky. Pokud již od dětství bude zvyklé na rychlé stravování čehokoliv, tak se musíme připravit, že nám zřejmě v budoucnu nepoděkuje. Slečny budou nešťastné z případných faldíků atd. Asi si to umíte každý z vás představit. Oproti tomu, pokud již od mala pro ně bude přirozená svačina a i pochoutka v podobě třeba ovoce či zeleniny, tak jsme na správné cestě.

Dieta by měla eliminovat příjem umělých barviv, aromatických umělých látek a konzervantů. Proč se nedoporučuje v této dietě cukr? Cukr způsobuje rychlý nárůst glukózy v krvi a tudíž i nárůst adrenalinu.

Dalo by se říct, že tuto dietu si může každý pozorný rodič sestavit na mírů svému dítěti, neboť pouze rodič by měl znát své dítě nejlépe. Jelikož děti s ADHD mají do určité míry nedozrálý mozek, tak byste měli v jejich jídelníčku myslet i na potraviny obsahující esenciální oleje Omega-3 a Omega-6 mastné kyseliny, magnezium a zinek.

Podobné články:

Napsat komentář