Co jíst a nejíst při bezlepkové dietě

V posledních době narůstá počet lidí, u kterých je diagnostikována nemoc zvaná celiakie (nesnášenlivost lepku). Možná to zní děsivě, ale díky naprosté změně stravovacích návyků je možné s touto nemocí žít a nakonec se budete i cítit mnohem lépe.


Bezlepková dieta není jen pro nemocné celiakií. Tento způsob stravování není určen pouze pro pacienty s touto nemocí, ale pro všechny, kteří se cítí neustále unavení. Neboť lepek ve stravě způsobuje větší únavu a také se nám např. po obědě chce spát a cítíme se neskutečně těžcí a ospalí.

Na co se tedy při tomto způsobu stravování soustředit. Především vynechat  stravu a potraviny z pšenice, žita, ječmene a ovsa. Musíte mít na paměti, že je zakázaný i skrytý lepek, což znamená, že vás čeká čtení etiket s obsahem a složením dané potraviny či polotovaru. Skrytý lepek se nachází např. v omáčkách, majonéze, kečupu, uzeninách, paštikách, kypřícím prášku, zmrzlině či pudingu.

TIP: Bezlepkové recepty pro fajn chuťovky

Zakázané potraviny

  • Výrobky z mouky, mezi které patří především pečivo, strouhanka, cukrářské výrobky, těstoviny, knedlíky
  • Možná mnohé překvapí, ale i pšenice včetně špaldy, ječmen, žito, oves a veškeré výrobky, které je obsahují – kroupy, krupky, lámanka, krupice, vločky
  • Pozor i na masa s vysokým obsahem lepku nebo např. dušená šunka či šunka pro děti, většinou bohužel také obsahuje lepek

Vhodné potraviny

  • Přirozeně bezlepkové produkty – brambory, rýže, kukuřice, pohanka, sója, luštěniny, amaranth, proso (jáhly) a výrobky z nich (např. mouka, škroby, krupice…)
  • V dnešní době je na internetu dostatek informací a shopů, které nabízejí bezlepkové potraviny nebo směsi pro přípravu pokrmů

A pokud byste měli pocit, že bez těchto ingrediencí již nikdy nepřipravíte chutné jídlo či zákusek, tak opak je pravdou. Např i šéfkuchař luxusního pražského hotelu Alcron,  Roman Paulus je patronem jednoho webu pro celiaky. Takže s chutí do změny jídelníčku.

Snad jsme vám alespoň trochu pomohli s otázkou, která napadne každého, když zjistí, že musí dodržovat bezlepkovou dietu – co jíst?

Mimochodem, věděli jste, že další názvy pro celiakii jsou glutenová enteropatie, endemická sprue, primární malabsorpční syndrom, choroba Geeova-Herterova nebo Heubner-Herterova nemoc?

Podobné články:

Napsat komentář