Kdy začít cvičit po porodu? Pokud váš porod proběhl v naprostém pořádku a vy nyní držíte v náručí vaše krásné a šťastné miminko, tak si určitě říkáte, že nic víc ke štěstí nepotřebujete. Naprosto s vámi souhlasím, ale asi většina maminek si vzpomene na ten moment, kdy bříško po miminku sice z větší části zmizelo, ale i přesto nemůžete dopnout svoji sukni, kalhoty nebo jiný kus oblečení, které jste nosila před těhotenstvím.
Podstatné je, abyste nic neuspěchaly. Ne, každá žena jde z porodnice z nižší váhou, než před otěhotněním, i když i takové případy znám :). Je důležité, abyste byly především v psychické pohodě. Vždyť vaše bříško se zvětšovalo 9 měsíců, tak nemůže být ihned ploché a pevné. Mějte na paměti, že určité cviky pro zpevnění svalstva je dobré provádět až po skončení šestinedělí. Co ovšem můžete a i byste měly dělat, jsou cviky na posílení pánevního dna. A věřte, že tyto cviky ponesou ovoce i v podobě lepších sexuálních prožitků.
Obsah článku
Na co si dávat pozor
Cviky na posilování břišního svalstva se většinou doporučuje provádět až po skončení šestinedělí nebo dle vašeho zdravotního stavu. Hned na začátku bych vás ráda upozornila, že pokud se vydáte cestou aerobního cvičení a chcete kojit, tak pozor. Jako aerobní cvičení můžeme stručně vydefinovat vše u čeho se hodně zapotíte, tudíž např. běh, spinning, aerobic … Proč tedy pozor? Protože při této svalové aktivitě se ve svalech začne vytvářet kyselina mléčná a ta by mohla změnit chuť mateřského mléka a to by mohlo mít za následek, že miminko bude odmítat kojení. Proto se buď této činnosti vyhněte a nebo cvičte mírněji a vždy ihned po kojení, aby mělo mléko čas na obnovu.
S čím začít již v porodnici
Pokud se vám to zdá nemožné, protože jste po porodu naprosto odrovnané a k tomu po vás chce ještě někdo, abyste cvičily, tak klid. Mezi cvičení již v porodnici můžeme zařadit několik metod.
- Tonizace břišních svalů – jedná se o nenásilnou a dokonce příjemnou činnost. Pokud vás netrápí žádné velké a bolestivé jizvy, například po císařském řezu, tak můžete jemným štípáním bříška postupně tonizovat/probouzet břišní svaly. A to provádějte jak často budete chtít a hlavně mít volnou chvíli.
- Leh na břiše – opět nenáročná, ale prospěšná činnost.Ta samá poučka, pokud porod proběhl bez komplikací, tak je fajn usínat nebo jen chvílemi ležet na břiše. V této době se totiž začínat stahovat děloha do původní pozice a touto činností jí můžete pomoci.
- Břišní pás – některé maminky jsou již poučeny a tudíž si ho berou sebou do porodnice. Je totiž možné, že ležení na bříšku pro vás nebude kvůli nateklým prsům moc příjemné. A tak zkuste břišní pás. Koupit jej můžete kdekoliv v lékárně.
Pánevní dno vždy až na prvním místě
Mít pevní pánevní dno je pro ženu důležité v průběhu celého života, nejen po porodu či během něho. Cviky na pánevní dno můžete zkoušet provádět rovněž již v porodnici.
- Cvik pro pánevní dno I. – lehněte si a mějte namysli, že při stahování svěračů byste neměli jako první stahovat konečník, ale vagínu, močovou trubici a až nakonec svěrače kolem konečníku. Jak poznat, že to děláte dobře? Trénujte pocit stažení např. s venušinými kuličkami (nejlepší ceny), s tamponem nebo zkuste vložit prsty do vagíny. Cílem je, abyste sama cítila vtažení.
- Cvik pro pánevní dno II. – v lehu na břiše pokrčte jednu nohu, čelo se opírá o složené ruce. Stáhněte svaly pánevního dna co nejsilněji, držte 10 vteřin, pak uvolněte. Opakujte 8x, pak nohy vyměňte. Intenzivní variace: stáhněte pánevní dno, vydržte a poté je dodatečně 4–5x rychle napínejte v malých intenzivních kontrakcích.
- Cvik pro pánevní dno III. – v kleku na kolenou (palce nohou se dotýkají, ale kolena jsou rozevřená) skloňte trup a čelo položte na sepjaté paže. Stáhněte svaly pánevního dna, po několika vteřinách uvolněte. Opakujte 10-12x.
Příští týden se dozvíte, jak cvičit doma po návratu z porodnice a jaká sestava cviků vám zabere pouze cca 15 minut.