Thermomix – recenze od ajťáka

Vorwerk Thermomix má být skoro zázračný robot, který úplně změní váš pohled na vaření. Přináším mužský pohled na věc.

Hrnec za cenu MacBooka? WTF?

Asi jako každý chlap koukám na kuchyňské spotřebiče s despektem a když vidím v TV reklamu na robota za 10 tisíc, ťukám si na čelo, protože za to můžu mít iPad, že jo :) Takže když přišla manželka domů z předváděčky čehosi, co se jmenuje Thermomix a povídala, že si to koupíme, razantně jsem odmítl (znáte tu písničku od Pokáče, jak chtěl psa a jeho milá kočku? :)

Nevím jak vy, ale mám hluboký odpor k čemukoliv, co se prodává po bytech na předváděcích akcích. Často jsou ti prodejci úplní cvoci a ne vždy jednají úplně fér (kdysi hodně dávno jsme dělali něco pro Zepter a byli na jejich firemním sjezdu, bylo to peklo). Navíc mám pocit, že jsou ty věci často předražené, aby si všichni v multilevel pyramidě přišli na své. A cena Thermomixu se v základu pohybuje okolo 30 tisíc. Takže jsme si řekli ne a žena ani moc neprotestovala, taky jí štvalo, že z ní prodejkyně dělala blbku, že hned na místě nepodepsala.

Dokonce jsme měli Thermomix na týden půjčený na vyzkoušení a ani jsme ho nevybalili (prodejkyně z nás asi šílela, když jsme jí ho vraceli :)

Ale asi po půl roce od prvního setkání s kouzelným robotem přesvědčila kamarádka manželku k další předváděčce. Když vyprávěla, jak šetří čas, suroviny, peníze atd., začal ve mě hlodat červíček zájmu.

Má to wifi a mobilní aplikaci!

Začal jsem to trochu víc zkoumat a mé IT srdce zaplesalo. Začneme si dělat chytrou domácnost. Hrnec s Wifi, ještě nemáme :). A vařit tak, že si vyberu v mobilu jídlo a na hrnci pak jen zapnu čudlík a vařím? Za mě bomba. Můj zájem rostl čím dál víc. Pravda, trochu mě zklamalo, že musím do hrnce dávat ručně suroviny, ale pozitivní je, že je tam fakt můžu jen házet – hrnec si je zváží, naseká, namele, prostě jak potřebuje.

Mobilní aplikace Thermomix Cookido (pro Android i iOS) má ještě další užitečnou funkci – můžete si v ní vytvořit jídelníček na několik dní dopředu a ten jedním klikem transformovat na nákupní seznam a vyrazit do nejbližšího obchodu. Tohle já osobně považuji za geniální funkci, protože bezcílné brouzdání obchodem vede vždy k tomu, že člověk utratí víc. Nemluvě o tom, když je tam se ženou, že jo :)

Už ho máme doma

Pokud tipujete, že k nákupu Thermomixu nakonec došlo, máte pravdu. Od začátku roku 2019 je to náš kuchyňský pomocník číslo jedna a i já na něj nedám dopustit. Jsem schopen díky němu sám uvařit neuvěřitelné věci, které bych klasickým způsobem nezvládl ani náhodou. Navíc díky dostupným receptům objevujeme jídla, která by nás normálně nenapadla.

Jak Thermomix funguje

K Thermomixu jsou mraky receptů, které máte k dispozici jak v mobilní aplikaci, tak přímo v „hrnci“ (ano, má to dotykový display, kde si vyberete, co potřebujete :). Škála receptů je od knedlíků, přes dorty či pomazánky až po džusy a zmrzliny nebo likéry. Fakt je tam všechno, na co si vzpomenete. Těžko bych sám jen tak dělal například domácí játrovou paštiku nebo italské rizoto. Manželka dělala i čokoládové pralinky = nemusíte už tchýni kupovat bonbonieru :)

Hlavní kouzlo vaření spočívá v tom, že si vyberete recept, stisknete start a Thermomix vás totálně blbuvzdorně vede ve stylu:

 1. vložte 100 g cibule na půlky
 2. zvolte rychlost 6 (samo to nastaví, že seká 5 vteřin)
 3. přidejte lžíci oleje
 4. zvolte rychlost 2 (samo to ví, že má dát teplotu na 120 a čas na 5 minut a restuje cibulku)
 5. pět minut hrajete svoji oblíbenou hru nebo lelkujete na Twiteru s ostatními ajťáky
 6. Thermomix pípá, že má hotovo a chce další ingredience
 7. vložte 600 g brambor na kostičky
 8. vložte polévkovou lžící mleté papriky
 9. atd.
 10. zvolte rychlost 2 (sám ví, že teplotu dá na 100 a vaří 30 minut)
 11. 30 minut hrajete svoji oblíbenou hru nebo lelkujete na Twitteru s ostatními ajťáky
 12. Themomix pípá, že buřtguláš je hotov a máte jít jíst
 13. Neumí prostřít a nandat to na talíř :(

Cena Thermomixu

Není to levné. Na druhou stranu na začátku zmiňovaný robot za desítku je proti němu úplný loser, protože vám neuvaří. Thermomix fakt zastane práci za mixér, váhu, šlehač, hnětač, mlýnek, tyčový mixér, struhadlo, parní hrnec a vlastně i sporák. Pokud si tedy nevyberete něco, co se musí dodělat mimo Thermomix – např. bábovku fakt musíte přendat do trouby :)

Zpět k ceně – bratru 30 litrů je docela dost, co si budeme nalhávat, ale pokud máte rádi Excel a tabulky, zkuste počítat a nejspíš dojdete k tomu, že si na sebe Thermomix vydělá. Nám se doma ještě nepovedlo přejít čistě na nákupy podle nákupního seznamu generovaného Thermomixem, ale párkrát se mi povedlo udělat týdenní nákup podle něho a mým hrubým odhadem jsem proti standardnímu nákupu ušetřil 3-4 stovky.

Jen na pečivu podle mě ušetříme měsíčně nižší stovky (a pečivo umí Thermomix geniální). Děláme v něm skvělé bagety (pro ně potřebujete tu troubu) a když si spočtu náklad na jednu bagetu, jsem na jednotkách korun u bagety, která by v obchodě stála nejméně dvacku. A to zatím nejsme takoví extrémisti, že bychom si v Thermomixu dělali vlastní mouku z pšenice, což robot taky umí. A umí i kváskový chleba.

Asi nepřekvapí, že Thermomix můžete mít i na splátky s nulovým navýšením. Jasně, je to půjčka od úvěrovky, někdo to nemá rád, ale zase se můžete dostat na tisícovku měsíčně a já jsem přesvědčen o tom, že ji každý měsíc ušetříte.

Závěr

Cílem této recenze není někoho přesvědčit k nákupu, spíše upozornit, že mezi spoustou nesmyslů a podvodů se  dají koupit i fakt chytré věci, které pomáhají. Všude čteme o chytré domácnosti, máme chytré termostaty, chytré žárovky atd., ale přijde mi, že o fakt chytrých a užitečných věcech, jako je třeba Thermomix, se moc nepíše. Ve srovnání s ním je chytrá žárovka totální kravina.

Pokud jste žena a chcete Thermomix,  zkuste poslat odkaz na tuto recenzi manželovi :)

Dobrou chuť

Rohlíky

Podobné články:

8 komentářů u „Thermomix – recenze od ajťáka“

 1. Až se to rozbije tak to nikdo nespravy.navic plasty stárnou občas se něco ulomí Odře a stráží lesk a za rok dva to přestanete používat

  Odpovědět
  • Věřte, že nepřestanete. Válí se nám v kuchyni spousty blbostí, které končí jak píšete, ale Thermomix je něco jiného.

   Odpovědět

Napsat komentář