Petr Havlíček: Přestaňte blbnout, nejde o život (rozhovor)

Jak dlouho se připravoval kurz ZhubniChytře.cz? Co říká Petr Havlíček na superpotraviny nebo RAW food? Jakou má radu pro život, které se sám drží? Zeptali jsme se ho a vy si můžete přečíst tento rozhovor.

Rozhovor s Petrem Havlíčkem

Fitlio: Jak dlouho jste kurz ZhubniChytře.cz připravoval a jak Vás vůbec napadlo udělat kurz na internetu?

P. H.: Příprava kurzu probíhala po dobu cca 6 měsíců, nicméně práce budou pokračovat i nadále v příštím roce. Na tuto spolupráci jsem byl osloven paní Šárkou Táborskou, zpočátku jsem váhal, zda do této spolupráce jít, nicméně když jsem pochopil, že myšlení producentů a jejich vztah k životnímu stylu je shodný s mojí filosofií, na tuto spolupráci jsem přistoupil.

Fitlio: Co byste vzkázal lidem, kteří zkusili spousta diet, utrácejí peníze za různé “zaručené” výživové doplňky, moc jim to nefunguje a teď váhají, zda investovat do kurzu ZhubniChytře.cz?

P. H.: Nejsem obchodník, ale jsme odborník, proto ode mě nemůžete chtít obchodní argumenty. Jako odborník, říkám toto: spousta diet téměř nikdy neřeší příčinu, ale řeší pouze následek. A pokud řešíme pouze následky bez odstraňování či náprav příčin, naše snažení bude vždy neúspěšné. Kurz zhubnichytře.cz, chce lidi motivovat i tomu, aby se zamysleli nad sebou samými a zjistili, co je v jejich životech špatně.

Fitlio: Jaký je Váš názor na různé modní trendy, jako je třeba RAW food, strava podle čínské medicíny, nebo třeba tzv. superpotraviny?

Petr Havlíček
Petr Havlíček

P. H.: Módním trendům se asi nikdy nevyhneme, vždy slibují zaručený úspěch s minimem vynaložené práce především na sobě samých. Myslet si, že razantní změnou stravy se změní moje přemýšlení nebo mi ze života zmizí stres anebo se stane zázrak a začnu se hýbat, je asi velmi naivní. Naše strava by měla respektovat především nás, tzn. nás jako člověka a podmínky, v kterých žijeme, a zároveň se musí doplnit veškeré živiny, které pro svůj život potřebujeme, a jakýkoliv extrém založený na vyloučení některých skupin potravin nás může omezit. Každý máme svůj styl stravování, kterým nám vyhovuje, a dělá mám dobře, nicméně jsem pro to, aby naše strava byla kvalitní ať už z hlediska obsahu živin nebo jejich původu.

Fitlio: Souhlasíte s tím, že velká část problémů s váhou či postavou je spíše psychického rázu, tj. že ženy se vidí daleko kritičtěji, než jejich okolí? Jistě se setkáváte ve své praxi s případy, kdy jsou ženy a dívky naprosto normálně rostlé, ale mají pocit, že jsou tlusté. Co jim radíte?

P. H.: Samozřejmě existuje určité procento především žen, které na sebe pohlížejí velmi sebekriticky a díky tomu se vnímají jinak, než jak je reálně vnímá celé jejich okolí. Pokud tento problém vyroste do větších rozměrů, doporučuji konzultaci s psychologem, protože neustále řešení váhy by mohlo skončit značnými psychickými a následně i závažnými zdravotními problémy. Ale velký důvod toho, proč máme tolik lidí s nadváhou či obézní, vidím především v tom, že jsme se odchýlili od toho, co je pro nás přirozené a začali jsme vyznávat spíše materiální hodnoty. A ty rozhodně nesouvisí s vnitřní spokojeností člověka, a to je ten největší problém.

Fitlio: Kdybyste měl čtenářům poradit jednu jedinou věc pro jejich lepší pohodu a zdravější životní styl, kterou sám každý den praktikujete. Co by to bylo?

P. H.: Přestat blbnout a řídit se tím, že když nejde o život, tak vlastně o nic nejde.

Fitlio: Prozradíte na sebe nějakou neřest, která je v rozporu s tím, co lidem radíte? Vím, že vaše “kolegyně” z pořadu Jste to, co jíte, nejde úplně příkladem, co se týče nikotinu.

P. H.: Já také ne :-)

Fitlio: Děkuji za rozhovor :-)

Podobné články:

1 komentář u „Petr Havlíček: Přestaňte blbnout, nejde o život (rozhovor)“

Napsat komentář