Ostropestřec mariánský (Sylibum marianum) znali již v antickém Řecku a Římě a používali ho především k léčbě onemocnění jater. Mezi léčivé účinky této rostliny patří schopnost posilovat játra, jeden z nejdůležitějších orgánů lidského těla.

Játra zpracovávají živiny včetně tuků a dalších součástí potravy.  Tento orgán nám v těle neutralizuje a detoxikuje četné látky a to například léky, drogy, chemické příměsi potravy a alkohol.

Ostropestřec mariánský je velmi silný antioxidant

Složky tohoto oleje, který je lisovaný za studena, jsou silnější, než vitamín C a E, pokud hovoříme o prevenci poškození buněk. Podporuje tvorbu nových zdravých jaterních buněk, které postupně nahrazují buňky staré a poškozené. Zmírňuje rovněž celou řadu závažných jaterních onemocnění, včetně virových infekcí a cirhózy.

Ostropestřec je při problémech s játry tak účinný, že se v některých zemích podává v injekční formě na odděleních intenzívní péče při otravě jedovatými houbami, které ničí jaterní tkáň. Může být také prospěšný při ochraně jater alkoholiků, protože nadměrný konzum alkoholu vyčerpává glutation.

Účinky ostropestřce mariánského

  • Očistná kůra s ostropestřcem pomáhá s regenerací jaterních buněk a současně čistí játra od jedů a toxických látek, které se nám v játrech usadily. Proto tuto kůru doprovází též pocení díky uvolněným toxinům.
  • Pomáhá tělu v procesu zbavování nahromaděných éček
  • Účinnou látkou je silymarin a jeho blahodárný vliv na naše tělo potvrdilo již mnoho vědeckých studií. Proto je užívání ostropestřce velice přínosné a přitom pro naše tělo nijak zatěžující.
  • Sylimarin působí na zlepšení metabolismu jaterní buňky, stabilizuje její buněčné membrány, podporuje regeneraci jaterní tkáně a je výrazným antioxidantem, odstraňuje nebezpečné látky – volné radikály.
  • Jelikož konzumace Ostropestřece mariánského může lehce způsobit vyšší krevní tlak a proto se nedoporučuje těhotným ženám a lidem s kardivaskulárním onemocněním.
  • Olej rovněž obsahuje  kyselinu linolovou a velké množství vitamínu E, tudiž dochází ke zlepšení elasticity cév.
  • Olej může být prospěšný i u endometriózy, nejčastější příčině ženské neplodnosti, protože pomáhá játrům zpracovávat hormon estrogen, jehož vysoká hladina zhoršuje bolesti a jiné příznaky tohoto onemocnění.
  • Paradontóza a stomatita.
  • U nemocných rakovinou snižuje ostropestřec možnosti lékového poškození jater chemoterapií. Bylina také zklidňuje záněty a může zpomalovat bujení kožních buněk při psoriáze (lupénce).

Tip pro přípravu čaje

Aby se semena ostropestřce správně vylouhovala, musí se nejdříve rozdrtit. Na přípravu léčivého čaje potřebujeme 1 čajovou lžičku rozdrcených semen, která se přelije cca ¼ l vařící vody a nechá 10 – 20 minut odstát, poté se semena scedí. Čaj z ostropestřce se pije horký po malých doušcích ráno na lačný žaludek, cca ½ hodiny před obědem a večer před spaním. Zkuste tento nápoj zařadit do svého jídelníčku, alespoň jednou týdně. Čaj koupíte i online.