Cvičení podle Ludmily Mojžíšové

Kdo vlastně byla paní Ludmila Mojžíšová? Zde je pár nezbytných údajů, abyste věděli o kom vůbec mluvíme.

Ludmila Mojžíšová byla terapeutka, která se zabývala rehabilitacemi a cvičením pro léčbu neplodnosti. Narodila se 25. října 1932 v Užhorodu a zemřela 3. ledna 1992 v Praze. Pracovala jako zdravotní sestra a později asistentka na Fakultě tělesné výchovy a sportu (FTVS UK), která tehdy ještě sídlila v Tyršově domě na Újezdě.

Ludmila Mojžíšová vyvinula vlastní sestavu cviků, díky kterým se snažila odstranit funkční poruchy pohybového systému. Její metoda byla vlastně kombinací vyrovnávacích cviků, díky kterým docházelo k mobilizaci žeber a uvolnění kostrče.

Jako první vyzkoušeli tuto metodu především sportovci, neboť ona sama působila mnohem let jako zdravotník u vrcholových sportovců včetně olympioniků. A na základě zpětných reakcí zjistila, že tyto cviky mají i mnoho „vedlejších pozitivních účinku“. Což byly např. menší bolesti hlavy, menstruační bolesti a rovněž i zpravidelnění menstruačního cyklu a také i zvýšení plodnosti u klientek, které se předtím léčily na neplodnost. A díky tomu začala Mojžíšová spolupracovat se známým gynekologem prof. Evženem Čechem.

Metoda Ludmily Mojžíšové v číslech

  • počet otěhotnění u žen, které se léčily bez úspěchu na neplodnost je 30 – 33%
  • podle statistik je také známo, že pravidelné cvičení 100% odbourává pomočování žen
  • 70 – 80% potvrzuje lepší držení těla

Vše pochopitelně záleží na poctivosti a pravidelnosti cviků.

Ukázky cviků podle Mojžíšové

Protažení na zádech

V lehu s pokrčenými dolními končetinami maximálně rozkročenými pokládejte koleno dovnitř. Dochází k protažení svalstva stehna, kyčelního kloubu, trupu a zvětšení rozsahu kyčelních kloubů. Účelem je uvolnit křížovokyčelní skloubení.

Cvičení Ludmila Mojžíšová - cviky

Podsazování pánve I.

Snažte se maximálně stisknout svá hýždě a bedra pevně přitiskněte k podložce. S nádechem proveďte stisk svalů, s výdechem uvolnění.

Cvičení Ludmila Mojžíšová - cviky Cvičení Ludmila Mojžíšová - cviky

Podsazování pánve II.

Lehněte si na záda, nohy pokrčte na šíři pánve. Postupně odlepujeme tělo od země až se budete dotýkat pouze lopatkami, hlavou a chodidly. Zpět jdeme opět pomalu a snažíme se obratel po obratli pokládat zpět na podložku.

Cvičení Ludmila Mojžíšová - cviky Cvičení Ludmila Mojžíšová - cviky

Příště budeme pokračovat další sérií cviků. Postupně se budeme snažit ukázat a popsat všechny cviky cvičení podle Ludmily Mojžíšové.

Podobné články:

Napsat komentář