Síla brambor aneb zázraky v naší kuchyni

Síla brambor? Minulý týden jsme vám ukázali, jak si můžete vyrobit vlastní kosmetiku v prostředí vaší kuchyně. A dnes v tom budeme pokračovat. Podíváme se, na co všechno můžete využít „obyčejnou“ bramboru, kterou určitě skoro vždy najdeme v každé domácnosti. A především se zaměříme na přírodní masky dle jednotlivých typů pleti.

Přečtěte si i minulý díl převážně o zeleném ječmeni.

Obsah živin v bramborách

O bramborách se dá také hovořit jako o menším zázraku, kterého jsem si přestali vážit a doceňovat. Brambory neobsahují žádné tuky a to ani ty pečené, pokud ho tam sami nepřidáme. Ovšem je pravda, že na druhou stranu obsahují větší množství sacharidů ve formě škrobu. Vláknina, která je v bramborách hojně zastoupena, podporuje správnou funkci trávicí soustavy a pomáhá vytvořit pocit plnosti. V číslech zhruba jedna porce cca 180 gramů vařených brambor obsahuje 4 g vlákniny.  Ovšem pokud brambory vaříte a konzumuje se šlupkou, tak mají pochopitelně větší množství vlákniny. Dále obsahují:

 • vitamín C (nejvíce vitamínu C najdeme v „nových“ bramborách)
 • vitamíny skupiny B
 • antioxidanty
 • karoteny a flavoidy (tyto látky obsahují hlavně červené brambory a oranžové)
 • kyselina listová
 • draslík, hořčík, chrom a železo
 • 80 % vody

Pokud vás trápí překyselení organismu, tak právě brambory můžete použít pro odkyselení. Rovněž příznivě působí na metabolismus cukrů a příznivě ovlivňují kyselinu močovou.

Síla brambor – kdy brambory pomáhají

Dokáží zesvětlit pleť a účinně odstraňují stařecké skvrny a jizvičky, které vznikly v důsledku těžší formy akné.

Nejznámější způsoby použití:

 • maska – čerstvou bramboru nakrájíme na velmi tenké plátky a ty poklademe na pleť (jizvičky, pigmentové fleky nebo celý obličej). Po 10 minutách sundáme a pleť opláchneme vlažnou vodou.
 • čistá bramborová šťáva – brambory oloupeme a zpracujeme v odšťavňovači. Touto tekutinou aplikujeme poklepem na vzniklé akné

Péče o vlasy

Jak zakrýt první šediny? Zde jeden bramborový návod:

2 hrnky, ale může být i více, bramborových slupek (omyté) dejte do hrnce a přiveďte k varu, poté teplotu stáhněte a nechte ještě zhruba 5 minut vařit. Poté scedit a po vychladnutí můžete vlasy opláuchnout tímto vývarem. Odborníci tvrdí, že tento vývar dokáže dočasně vlasy ztmavit.

Péče o pleť

 • vyhlazující pleťová maska – brambor oloupeme, omyjeme, nastrouháme na jemném struhadle a naneseme na kůži – nejčastěji se strouhaná erteple aplikuje na obličej, ale hodí se i na šíji či do dekoltu. Necháme působit dvacet minut, pak strouhaný brambor opláchneme a kůži ošetříme.
 • bramborový krém na ruce – tři brambory uvaříme ve slupce, nastrouháme na jemném struhadle a promícháme s jednou lžící oblíbeného panenského oleje (nemusí být jen olivový, užitečný je i slunečnicový nebo řepkový, jen musí být lisovaný za studena) a jednou lžící kosmetického glycerinu. Dohladka rozmíchaným krémem si natřeme umyté ruce, zajistíme je bavlněnými rukavičkami a necháme účinkovat přes noc. Ráno je opláchneme vlažnou vodou a ošetříme svým oblíbeným krémem.

Když vás trápí zácpa

Potřebujeme:

 • šťávu ze 2 větších syrových brambor
 • 2 dl vlažné vody
 • 1 lžíci lněného semene

Bramborovou šťávu smícháme s vlažnou vodou a večer kolem 18 hodiny hotovým nápojem zapijeme lněné semínko. Tento postup opakujeme 10 dní a úspěch je zaručen.

Pokud vás trápí hemeroidy, které jsou často právě důsledkem dlouhodobé zácpy, tak zkuste teplé obklady ze strouhaných brambor. Nejen, že zklidní pokožku kolem, ale mají také stahující účinky.

Podobné články:

Napsat komentář