Proč se mi lámou nehty?

A je to tady. Je podzim a mnoho z vás třeba jako mě trápí lámání nebo třepení nehtů. A tak jsem si řekla dost a zkusím tomu přijít na kloub a případně i poradit nějaká opatření.

Možná nevíte, že nehty jsou deriváty kůže a proto na ně do určité míry platí stejné zákony jako na naší kůži. Je i možné, že pokud máte problémy s kůží, tak se to může odrazit na stavu vašich nehtů. Pokud vyloučíme v tuto chvíli plísňová onemocnění, která byste měla raději konzultovat s kožním lékařem nebo nadměrné vysoušení pokožky, které může souviset ze špatnou funkcí štítné žlázy, tak se budeme soustředit na to, co můžeme napravit.

Pokud vaše tělo strádá nedostatkem minerálů, tak se to odráží především na stavu pleti, vlasů a našich nehtů. Zkuste v první řadě zařadit do jídelníčku minerály v podobě zinku, hořčíku a selenu. Pokud nejste příznivcem chemických vitamínů, tedy vitamínů v tabletách, tak zvyšte příjem určitých potravin.

Zinek

Pro zvýšení zinku zvyšte přísun červeného masa, mořských produktů, luštěnin či oříšků, dýňová semena, žloutky, luštěniny, mléko, otruby, bílé fazole, cibule.

Hořčík

Hořčík získáte ze syrového ananasu, banánu, grepu nebo z pražených kešu, chia semínek a piniových semínek.

Selen

Selen je velmi důležitý prvek, především v dnešní době. Proto jezte více pšeničných klíčků, ryb konkrétně tuňáka, cibule, ořechy, pivovarské kvasnice.

A pokud si myslíte, že jíte správně, tak zkuste několik našich babských „fitliovských“ rad.

Zábaly nehtů

Zábal s medem

Tento zábal je ideální v sychravém počasí.

V misce smíchejte lžíci medu, lžíci olivového oleje (může být i levandulový olej). Tuto směs jemně vmasírujte do nehtů i rukou a ruce si zabalte. Postačí vám mikrotenový sáček a například kosmetické termo rukavice. Pokud nemáte, tak stačí teplý ručník. Hlavní je, aby byly ruce v teplu. Doba závisí na vás, ideální je 30 min.

Zábal nehtů pro zpevnění

V misce smíchejte větší lžíci olivového oleje, šťávu z půlky citronu a trochu sádry (pokud nevěříte sádře nebo jí nemáte, tak postačí plnotučný tvaroh). Vše dobře promíchejte a ohřejte na teplotu, která vám bude příjemná. Poté ruce nechte namočené, alespoň 30 minut. Po 30 minutách si ruce zlehka opláchněte a namažte krémem na ruce.

Mléčný zábal na nehty

Ohřejte plnotučné mléko na teplotu, která vám je příjemná, a namočte do něj ruce na 5 minut. Mléčná koupel je vhodná pro zpevnění nehtů a hydrataci kůže.

Zábal na nehty z vazelíny

Asi ten nejjednodušší zábal. Zkuste si ruce prohřát v teplé vodě a poté ve větší míře namažte ruce kosmetickou vazelínou a dejte je do kosmetických rukavic a takto můžete jít i spát.

Peeling 

Pokud už máte dost suché kůžičky kolem nehtů, tak zkuste tip na náš peeling. Hrst cukru krupice, přiměřeně olivového či jiné oleje, který máte ráda a promíchat. Tato kašovitá směs vám krásně vyhladí ruce. Do směsi můžete přidávat různé olejíčky nebo bylinky. Vše záleží na vaší fantazii a potřebách.

A v neposlední řadě, pokud máte křehké nehty, tak byste se měla vyhnout namáčení v saponátech, vždy používejte rukavice. Zkuste se vyhnout stresu, a i když to v dnešní době asi není úplně jednoduché, tak si zkuste najít chvíli jen na sebe a relaxujte.

Máte lepší triky pro zpevnění a zkrásnění nehtů? Tak nám je prozraďte, už se těšíme.

Podobné články:

2 komentáře u „Proč se mi lámou nehty?“

Napsat komentář