BMI kalkulačka podle věku a pohlaví?

Index BMI asi znáte. Dnes se podíváme na to, jak se vlastně počítá a jak lidé na internetu hledají něco, co neexistuje.

BMI kalkulačka podle věku a pohlaví je něco jako Yety – všichni o ní mluví, všichni ji hledají, ale přitom nic takového neexistuje.

Na příkladu hledanosti výrazů jako třeba výpočet BMI podle věkuindex BMI podle věku nebo BMI kalkulačka podle věku je krásně vidět, jak nápovědy vyhledávačů, tzv. našeptávače, ovlivňují realitu. Pár lidí hledá nesmysl, ten se začne napovídat těm, co hledají něco podobného a oni odklikávají ten nesmysl. A na problém je zaděláno.

Marketingoví specialisté si všimnou, že lidé hledají divné věci jako třeba BMI podle věku nebo tabulka BMI podle věku a začnou vyrábět stránky, které mají za cíl vyhledávač na danou frázi přilákat. Tím se vše zacykluje – lidé hledají nesmysly a výrobci obsahu je uměle vyrábí.

Schválně si přečtěte vysvětlení BMI na Wikipedii. Je tam něco o věku nebo pohlaví? Není. Přesto když si dáte do vyhledávače výraz BMI kalkulačka podle věku a pohlaví, najdete spousta stránek, které se tváří, že takovou kalkulačku mají a dokonce do kalkulačky opravdu zadáváte věk a pohlaví. Zkuste si ale věk i pohlaví měnit a zjistíte, že na výsledek nemají žádný vliv, takže BMI 30 letého muže vysokého 180 cm a vážícího 80 Kg vyjde úplně stejně, jako BMI 70 leté ženy vysoké 180 cm a vážící 80 Kg. Proč? Protože vzorec pro výpočet BMI potřebuje jen výšku a váhu, s věkem ani pohlavím nijak neoperuje.

BMI je příliš jednoduché číslo

Jak se dočtete na zmíněné Wikipedii, tak BMI se obecně dá považovat pouze za statistický údaj. U konkrétního člověka je BMI příliš jednoduchým číslem, které ignoruje velké množství důležitých faktorů (např. stavbu těla, množství svalstva a i zde probíraný věk a pohlaví). Výpočet BMI pro konkrétního jednotlivce nelze proto brát jako absolutní ukazatel, spíše je to přibližné vodítko, které by mělo být použito jen jako jeden z více prostředků pro zjištění stavu konkrétního člověka.

Např. kulturista může mít hodnotu BMI klidně nad 30 a přesto nebude obézní, protože BMI mu vyjde vysoké díky množství svalové hmoty. Naopak starší lidé s malým množstvím svalů mohou být ze zdravotního hlediska obézní i když podle BMI mají ideální váhu.

Takže pokud jste také někdy hledali test bmi pro dospělé nebo tabulku BMI podle věku, hledali jste nesmysl a příště vám stačí hledat obyčejnou bmi kalkulačku.

A pokud si teď chcete své BMI spočítat, podívejte se na naší zbrusu novou kalkulačku pro výpočet BMI, kterou jsme udělali pro vás, čtenáře Fitlia. Kalkulačka je v beta provozu, takže pokud najdete nějakou chybku nebo máte nápad na vylepšení, napište nám.

Podobné články:

3 komentáře u „BMI kalkulačka podle věku a pohlaví?“

Napsat komentář