Dukanova dieta

Dukanovu dietu vytvořil francouzský lékař Pierre Dukan. Je založena převážně na konzumaci bílkovin (proteinů) a omezování sacharidů. Je velmi rozšířená hlavně ve Francii a Velké Británii.

Velkou reklamu Dukanově reklamě udělala matka anglické princezny Kate Middletonové, která s její pomocí  zhubla před královskou svatbou. Dukanovu dietu drží i hollywoodské hvězdy jako je Jennifer Lopez či Nicole Kidman.

Dukanova dieta je rozdělena do čtyř fází:

První fáze – útočná

V této fázi jsou povolené pouze čisté bílkoviny jako například: libové telecí nebo hovězí maso, libová drůbež a ryby. Maso se nesmí smažit na oleji, smí se jen grilovat, péct, nebo vařit na vodě.

Můžete rovněž jíst vajíčka – pokud se rozhodnete pouze pro bílky, můžete jich sníst kolik chcete. Pokud jíte vajíčka celá, tj. i se žloutkem, smí se sníst jen čtyři týdně.

Pokud jde o pitný režim je nutné vypít minimálně 2 litry vody denně.

Druhá fáze – rovnoměrná ztráta

Tato fáze diety má dvě podfáze: výše uvedenou čistě bílkovinovou fázi popsanou ve fázi jedna a bílkovinovo-zeleninovou. Tyto dvě podfáze se střídají a každý trvá  pět až sedm dní. V bílkovinově-zeleninové  je povolena tato zelenina: mrkev, rajčata, okurky, , špenát, chřest, brokolice, celer, pórek, zelí, houby, fenykl, ředkvičky, baklažán, papriky. Nesmí se jíst rýže, luštěniny, brambory, kukuřice a avokádo. Zeleninu můžete míchat s bílkovinnými potravinami.

Třetí fáze – upevňující

Tato fáze nastává, jakmile dosáhnete požadované hmotnosti. Pokud byste se vrátila ke svým původním stravovacím návykům, velmi rychle naberete kilogramy zpět – tzv. jojo efekt. Aby k jojo efektu nedošlo musíte v této fázi setrvat za každý shozený kilogram deset dní – to znamená, že například za zhubnutých 5 kilogramů musíte v této fázi zůstat padesát dní.

Do jídelníčku můžete ale „za odměnu“ přidat jedno ovoce denně (kromě banánů, hroznového vína, třešní a oříšků), dva krajíce celozrnného chleba a 40 g sýru denně. Týdně si pak můžete dopřát dvě jídla obsahující škrob: těstoviny, kuskus, čočku, rýži nebo brambory – maximálně 200 gramů.

Každý týden si můžete dopřát 2x libovolné jídlo podle chuti. Tato jídla musí být oddělena minimálně jedním dnem, ve kterém dietu dodržujete.

Jeden den v týdnu je potřeba absolvovat čistě bílkovinný den.

Čtvrtá fáze – stabilizace

Tato fáze už trvá prakticky navždy. Jíst můžete všechno, jedinou podmínkou je, abyste si jednou týdně udělala čistě bílkovinový den dle fáze číslo jedna.

Upozornění

Dieta není vhodná pro těhotné ženy, děti, diabetiky a lidi s vysokou hladinou cholesterolu. Jídelníček při Dukanově dietě je založený na vysokém příjmu soli a je nutné dodržovat pravidelný pitný režim.

Máte s Dukanovou dietou zkušenosti? Podělte se v diskusi pod článkem.

Podobné články:

2 komentáře u „Dukanova dieta“

Napsat komentář