Tabata – zázrak za 4 minuty

Jestli si myslíte, že vám opět přinášíme nový druh cvičení, tak jste na omylu. Tabata není nový druh cvičení, ale způsob jakým pracujete se svým tělem.

Co je TABATA

Tabata je metoda, díky které dokážete zeštíhlet a zpevnit vaše svalstvo a hlavně minimalizuje čas strávený  cvičením. Jedná se o HIIT (high intensity interval training), kde kombinujete převážně aerobní a silové cvičení s velkou účinností. Toto kardio cvičení objevil japonský vědec Dr. Izumi Tabata s týmem výzkumníků z Národního institutu pro zdraví a sport v Tokiu a je pojmenováno právě po něm.

Na univerzitě byl prováděn test dvou skupin po dobu šesti měsíců. První skupina cvičila hodinový trénink střední intenzity pět dní v týdnu po dobu šesti týdnů. Druhá skupina cvičila vysoko intenzivní trénink TABATA, čtyři dny v týdnu a také po dobu šesti týdnů. Výsledky – první skupina si zlepšila kardiovaskulární systém, ale po svalové stránce byly výsledky téměř nulové. Druhá skupina vykázala vyšší zvýšení jejich kardiovaskulárního systému o 14 % a anaerobní se zlepšil o celých 28 %. 

Možná vás při pohledu na některá videa s Tabata napadne, že to vypadá dost jednoduše. Ale opravdu to tak není. Tabata jsou perfektní na odbourávání tuků. Navzdory lehkým vahám, zhruba 50-75% toho, co jste dříve na typickou sérii 8-12 opakování používali (podle cviku) – dovede Tabata trénink váš svalový růst k novým výškám.

A jdeme na věc – Tabata cviky

Vždy dodržujte pravidlo

  • 3 – 5 min rozehřátí
  • 20 s opravdu tvrdého cvičení vámi zvoleného cviku
  • 10 s pauza a pokus o klidné vydýchání

Doporučuje se tento postup opakovat 8 – 10 krát u jednoho cviku.

Tabata trénink na břicho

  • Střídavé zkracovačky s vytáčením
  • Zkracovačky na kladce s lanem
  • Obrácené zkracovačky

Dodržujte 

  • 20 s opravdu tvrdého cvičení vámi zvoleného cviku
  • 10 s pauza a pokus o klidné vydýchání

Sestavu cviků si můžete sestavit sami a měnit podle svých potřeb. A pokud se bojíte, že si neuhlídáte čas, tak nebojte. Dneska je mnoho aplikací do telefonu, které to zvládnou za vás.

Video vydá za tisíc slov:

https://www.youtube.com/watch?v=okA7B5vsIYU#t=40

Podobné články:

Napsat komentář