Sportujeme s mobilem – geocaching

Napadlo vás někdy, že díky chytrým telefonům se nám otvírají úplně nové možnosti? Mobil nám může pomáhat v mnoha oblastech života a jednou z nich je i sport. Pojďme se podívat na populární geocaching.

O tom, že chůze je nejjednodušší a zároveň jeden z nejzdravějších pohybů, jste už asi slyšeli. A také si možná říkáte, že chodit jen tak bez cíle vás nebaví. A právě v tom vám může geocaching pomoci – dá vašemu chození nějaký smysl a cíl.

Co je to geocaching

Pokud jste o geocachingu ještě nikdy neslyšeli, tak vězte, že je to vlastně hra na hledání pokladů a ty poklady hledáte podle GPS souřadnic. Dříve byl geocaching zábavou pro pár technických nadšenců, protože bylo třeba mít speciální GPS navigaci. V dnešní době toto omezení padlo, protože GPS navigaci má prakticky každý mobil. Geocaching tak mohou provozovat děti, maminky na mateřské či aktivní senioři.

S geocachingem nachodíte během dne mnoho kilometrů a ani vám to nepřijde. Pro své tělo děláte to nejlepší, co můžete a ani vám nepřijde, že vlastně cvičíte. Pokud máte navíc doma malé průzkumníky, skvěle je zabavíte. No uznejte není geocaching skvělá zábava? Rozhodně lepší, než se honit po běžícím pásu a chodit odnikud nikam.

Vybavení na geocaching

Jak už bylo řečeno, na provozování geocachingu vám stačí průměrný chytrý telefon, který má GPS modul. Čistě teoreticky GPS navigaci ani nepotřebujete a můžete poklady hledat jen podle mapy, ale nebudeme si nalhávat, že je to nějak pohodlné a zábavné.

Umístění jednotlivých „pokladů“ (keší) je uložené na serveru geocaching.com, kde je můžete vyhledávat podle nejrůznějších kritérií a samozřejmě si na serveru také můžete po registraci evidovat keše, které jste už nalezli a soutěžit tak s ostatními hráči.

Zpět k chytrým mobilům. Nikdo si asi nebude na procházku tahat počítač, takže v terénu přichází ke slovu mobilní aplikace v telefonu. Tyto aplikaci přenáší veškerou funkčnost z webového portálu do vašeho telefonu. Můžete si vyhledat nejbližší keše ve svém okolí a nechat se k nim navigovat. Nemusíte se bát ani toho, že v terénu nebudete mít internetové připojení – keše si můžete najít předem doma a uložit pro offline použítí v terénu. GPS vám bude fungovat vždy, když vidíte na oblohu a tím pádem na satelity systému GPS. Internet už při hledání nepotřebujete.

Oficiální aplikace pro geocaching existují pro všechny platformy, takže ať už potřebujete geocaching pro iPhone nebo Android, zamiřte do App Store nebo na Google Play a vyhledejte slovo geocaching. Vedle oficiálních najdete i mnoho neoficiálních aplikací, které se více či méně úspěšně snaží přinést něco jiného, než ty oficiální. Pro začátečníky jsou ale oficiální aplikace ideální.

Výhodou pro nás je, že Češi jsou v geocachingu mistři a máme asi nejvíce keší na počet obyvatel. V Česku jsou keše prakticky všude okolo vás. Budete asi překvapení, když si na serveru nebo v aplikaci vyhledáte keše ve vašem okolí – pokud nebydlíte uprostřed lesa, kde dávají lišky dobrou noc, bude pravděpodobně ve vašem okolí keší více než dost. A až vysbíráte ty blízko vás, můžete se vydat za dalšími třeba na kole nebo vlakem.

A nebojte se, geocaching vám vydrží hodně dlouho – na světě je přes 2,5 miliónu aktivních keší a více než 6 milionů hráčů. Tak co, přidáte se k nim i vy? Napište nám vaše zážitky z geocachingu nebo se zeptejte na vše, co vás o něm zajímá.

Podobné články:

Napsat komentář